PracujemyPracujemy Poniedziałek - Piątek 8:00-18:00 +48 502 996 055
info@visomedia.pl
E-COMMERCE
Google Ads | SEO
STRONY WWW
Strony firmowe | Sklepy www
ANALITYKA RUCHU I SPRZEDAŻY
Google Analytics | SEO Tools
Zapytanie Ofertowe

Audyt SEO

Audyt SEO. O tym, że audyt SEO strony firmowej lub sklepu internetowego jest ważny, nie trzeba nikogo przekonywać. Oto lista wszystkich rzeczy, które należy sprawdzić w witrynie, którą zarządzasz. Postępuj zgodnie z nim, a wyszukiwarki nigdy nie ominą Twojej strony i nie będą jej ignorować.

Możesz także pobrać audyt seo pdf – aby szybko się z nią zapoznać, kiedy jej potrzebujesz.

Domena internetowa

Poruszane tematy

Aspekty, których to dotyczy:

 • indeksowanie zawartości – podstron
 • UX – doświadczenie użytkownika,
 • reputacja marki w internecie,
 • bezpieczeństwo SSL,
 • rankingi

Audyt nazwy domeny

 • Nazwa domeny określa Twoją obecność w Internecie. Musisz upewnić się, że Twoi odbiorcy mogą łatwo zapamiętać adres Twojej witryny, aby łatwo ją później znaleźć.

——————–

Historia domeny

Wybierając nazwę domeny, być może będziesz musiał kupić istniejącą. Przed zakupem prześledź historię swojej przyszłej domeny. Może się okazać, że ta domena brała udział w spamowaniu, była wcześniej karana lub miała złą reputację wśród użytkowników. Może to wpłynąć na przyszłe rankingi Twojej witryny .

Aby dowiedzieć się, jak ta witryna wyglądała wcześniej i jakie treści zawierała, skorzystaj z Internet Archive: Wayback Machine . Dzięki niemu możesz sprawdzić, czy witryna nie była pełna spamu lub odwrotnie, treści wysokiej jakości. Być może został przekierowany na nieodpowiednie strony.

Poza tym możesz skorzystać z usługi WhoIs , aby sprawdzić, kto był poprzednim właścicielem domeny.

Wiele wersji Twojej witryny

 

Ten krok wymaga narzędzia WebSite Auditor . Możesz go teraz pobrać za darmo.
POBIERZ AUDYTOR STRON INTERNETOWYCH

 

Jeśli jednocześnie istnieje kilka wersji Twojej witryny, upewnij się, że użytkownicy mają dostęp tylko do jednej z nich. Na przykład może istnieć kilka wersji Twojej witryny.

Po pierwsze, mogą to być wersje  www – bez www :

 • https://www.twojadomena.com _ _

Po drugie, mogą to być wersje HTTP – HTTPS :

 • i http s ://twojadomena.com
 • i http s ://www.twojadomena.com

Każda z tych wersji jest uważana za oddzielną witrynę. Dlatego tylko jeden z nich powinien być wersją wzorcową. W przeciwnym razie wyszukiwarki zaindeksują kilka witryn, co z kolei spowoduje problemy z powielaniem treści . Może to ostatecznie wpłynąć na ranking Twojej witryny.

Aby sprawdzić, czy tak jest w Twojej witrynie, sprawdź raport Przekierowania w WebSite Auditor . W tym celu przejdź do Struktura witryny > Audyt boczny > Przekierowania i sprawdź dwa pierwsze czynniki:

wykrywanie wielu wersji strony internetowej w WebSite Auditor

Jeśli wystąpią jakiekolwiek problemy, te dwa czynniki zostaną oznaczone czerwoną ikoną błędu .

Uwaga: problemowi z wieloma wersjami można zapobiec w następujący sposób:

 • Dodając wszystkie wersje do właściwości w Google Search Console (GSC), a następnie określając preferowaną domenę.
 • Dla wersji www – bez www : poprzez plik .htaccess i ustawienie preferowanej domeny w Google Search Console
 • Dla HTTP – HTTPS : poprzez przekierowanie lub kanoniczne.

Możliwość typosquattingu

Kiedy masz już ustaloną nazwę w niszy (dużej lub małej), która może być wykorzystana przez oszustów. W jaki sposób?

Gdy użytkownicy popełnią literówkę (może to być błąd ortograficzny, inna TLD, pisownia z łącznikiem itp.) podczas wpisywania nazwy domeny, mogą przypadkowo trafić na alternatywną stronę internetową utworzoną przez niektórych cyberprzestępców. W rezultacie Twoja firma może ponieść straty z powodu przekierowania ruchu. Poza tym Twoja reputacja może ucierpieć, jeśli Twoje imię i nazwisko zostanie powiązane z niektórymi złośliwymi praktykami.

Aby uniknąć takich przypadków, możesz po prostu monitorować zagrożenia typosquattingiem witryn za pomocą narzędzi takich jak UpGuard i dnstwist .

Uwaga: Możesz także zarejestrować wszystkie możliwe odmiany nazwy domeny i przekierować je wszystkie do właściwej wersji. Na przykład w naszej witrynie robimy dokładnie to samo: jeśli wpiszesz  , i tak trafisz na https://link-assistant.com .

2. Struktura serwisu

– Aspekty, których to dotyczy: indeksowanie i indeksowanie, wrażenia użytkownika, rankingi, przychody –

Jeśli Twoja witryna zajmuje więcej niż kilka stron i stale się rozrasta, co jakiś czas konieczna staje się rewizja jej struktury.

Taksonomia i hierarchia treści

Upewnij się, że organizujesz treści w witrynie w taki sposób, aby zadowolić zarówno użytkowników, jak i wyszukiwarki. Twoim zadaniem jest sprawdzenie, czy relacje między stronami w witrynie (jej taksonomia) są logiczne.

Dlatego upewnij się, że są:

 • strony najwyższego poziomu , które są najważniejsze ze strategicznego punktu widzenia, są duże i dotyczą szerokich terminów,
 • strony niższego poziomu lub kategorie obsługujące strony najwyższego poziomu, które są kierowane na bardziej szczegółowe słowa kluczowe z długiego ogona.
taksonomia treści

Tylko ręcznie możesz kontrolować i korygować taksonomię witryny. Jednak oprzyj swoje podejście na danych z Google Analytics ( raport o przepływie zachowań, liczba stron na sesję, współczynnik odrzuceń ) i badaniach słów kluczowych .

Głębokość kliknięcia

Uważaj na głębokość klikania ważnych stron. Z punktu widzenia wyszukiwarek położenie stron w strukturze serwisu jest sygnałem o znaczeniu. W ten sposób strona, która jest zakopana zbyt głęboko w drzewie struktury witryny, ma mniejszą wagę (chyba że ma wiele linków zwrotnych).

Aby sprawdzić głębokość kliknięć ważnych stron, przejdź do raportu Strony audytora witryny (ten sam moduł Struktura witryny ). Znajdź swoje najlepsze strony (posortuj strony według ruchu organicznego lub innego ważnego wskaźnika) i sprawdź ich głębokość kliknięć.

sprawdzanie głębokości kliknięć w WebSite Auditor

Jeśli znajdziesz strategicznie ważną stronę z głębokością kliknięć wynoszącą 4 lub więcej, rozważ reorganizację struktury witryny, tak aby ta strona była bliżej strony głównej.

3. Linkowanie wewnętrzne

– Aspekty, których to dotyczy: przeszukiwanie i indeksowanie, dystrybucja PageRank, rankingi –

Linkowanie wewnętrzne jest głęboko powiązane ze strukturą strony iw dużej mierze od niej zależy. Są jednak rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę poza tym.

Niektóre studia przypadków wyraźnie pokazują, że liczba linków koreluje z ruchem na stronie. Zatem im więcej linków wewnętrznych, tym lepiej. Jednak reguła jest do pewnego stopnia prawdziwa – kiedy zaczyna wyglądać nienaturalnie i spamowo, to nie.

Ponadto wyróżniają się linki. Jeśli jest zbyt wiele niebieskich linków i kolorowych przycisków, treść staje się nieco duszna i niestrawna. Mamy już dość wizualnego szumu.

Ponadto zbyt wiele linków wewnętrznych pochodzących ze strony osłabia jej własny sok z linków. Musisz więc sprawdzić następujące elementy:

 • Liczba linków wewnętrznych ze strony i do strony
 • Liczba unikalnych linków wewnętrznych na stronę

W tym celu w WebSite Auditor przejdź do Struktura witryny > Strony > Linki i czynniki techniczne . Tutaj sprawdź kolumny Linki do strony i Linki ze strony :

sprawdzanie linkowania wewnętrznego w WebSite Auditor

Porada dla profesjonalistów: rozmieszczaj linki wewnętrzne w taki sposób, aby przekazywać PageRank z najbardziej wartościowych stron do tych, które nie mają tak dobrego rankingu. W ten sposób zrównoważysz PageRank swoich stron i poprawisz ogólny ranking witryny.

Tekst kotwicy

Teraz sprawdź kontekst, w jakim znajdują się Twoje linki. John Muller powiedział , że tekst kotwicy jest ważny dla rankingu. Oto, co powinieneś sprawdzić, aby upewnić się, że teksty zakotwiczeń działają w Twojej witrynie i nie psują wszystkiego:

 • Typ i odmiany. Idealnie byłoby, gdyby teksty zakotwiczeń były różnych typów. Sprawdź swoje linki pod kątem nagich, losowych, ogólnych, dokładnych dopasowań i powtarzających się tekstów zakotwiczeń. Stosowanie takich kotew powinno być ograniczone do minimum.
 • Długość. Ponownie dłuższe kotwice dostarczają wyszukiwarkom więcej informacji o stronie. Potencjalnie pomaga to w uzyskaniu wyższej pozycji połączonej strony.

Aby znaleźć te informacje, przejdź do WebSite Auditor’s > Struktura witryny > Strony > Linki i czynniki techniczne .

sprawdzanie tekstu zakotwiczenia w WebSite Auditor

Kliknij dowolną stronę, a poniżej znajdziesz wszystkie jej teksty zakotwiczenia.

Zepsute połączenia

Zepsute linki są trudne do wykrycia bez specjalnego audytu. Powody, dla których mogą pojawić się zepsute linki:

 • Błędnie wpisałeś adres URL w tagu <a>
 • Zmieniłeś adres URL połączonej strony
 • Strona, do której prowadzi link, nie istnieje lub została usunięta (zwraca 404 Not Found).

Aby znaleźć uszkodzone linki, znajdź odpowiednią kolumnę w tym samym raporcie  Strony w WebSite Auditor.

znajdowanie zepsutych liksów w WebSite Auditor

Strony osierocone

Na koniec musisz dowiedzieć się, czy w witrynie znajdują się strony osierocone – takie, do których nie prowadzą linki. Takie strony mogą nie pojawiać się w Indeksie Google.

Najprostszym sposobem jest szybkie sprawdzenie tego za pomocą narzędzia Wizualizacja w WebSite Auditor. Zostaną one zaznaczone na szaro.

znajdowanie stron osieroconych w narzędziu do wizualizacji witryny

Nawigacja to także linkowanie wewnętrzne. Jeśli jest ustawiony prawidłowo, umożliwia użytkownikom łatwe znajdowanie potrzebnych treści w Twojej witrynie. Podczas sprawdzania nawigacji w witrynie zwróć uwagę na następujące kwestie:

 • Menu nawigacji. Sprawdź, czy nagłówek i stopka są ułożone strategicznie: wszystkie strony sprzedażowe powinny znajdować się w nagłówku. A mniej ważne, choć potencjalnie przydatne linki warto umieścić w stopce.
 • Fasetowana nawigacja i paginacja. Jeśli prowadzisz dużą witrynę e-commerce, najprawdopodobniej masz zaimplementowaną nawigację fasetową i paginację . I tak łatwo jest zepsuć swoją witrynę, robiąc to. Tutaj sprawdź swoje tagi rel=canonical, noindex i plik robots.txt.
 • Bułka tarta. Możesz zaimplementować dowolny typ bułki tartej – hierarchiczny lub dynamiczny – ale upewnij się, że robisz to poprawnie. Bułka tarta powinna znajdować się u góry strony, a znaczniki schematu powinny być prawidłowe. Ponadto na stronie głównej nie powinno być okruszków chleba (w przeciwnym razie jest to link do samej siebie).

4. Struktura adresu URL

– Aspekty, których to dotyczy: doświadczenie użytkownika, rankingi –

Twoja struktura adresów URL zależy głównie od struktury Twojej witryny. Jednak nadal są rzeczy, na które należy uważać.

Długość adresów URL

Jeśli adresy URL są bardzo długie, nie są przyjazne dla użytkownika. Może to spowodować złe wrażenia użytkownika. Porównywać:

 • Przykład 1: https://www.searchenginejournal.com/category/digital/strategy-digital/what-is-a-target-audience-and-how-do-you-find-it/467926/
 • Przykład 2:  https://www.searchenginejournal.com/digital/target-audience/

Możesz sprawdzić swoje długie adresy URL w raporcie audytu witryny WebSite Auditor. Znajdź sekcję Adresy URL > Zbyt długie adresy URL:

znajdowanie zbyt długich adresów URL w WebSite Auditor

Jeśli widzisz Błąd lub Ostrzeżenie, zastanów się, czy nie możesz skrócić adresów URL.

Uwaga: Zawsze wybieraj możliwie najprostsze adresy URL, aby nawet jeśli Twoja strona znajduje się daleko od strony głównej, jej adres URL nie wyglądał jak w przykładzie 1.

Dynamiczne adresy URL

Adresy URL, które zawierają specjalne symbole (?, _, &) i inne parametry, również nie są uważane za przyjazne dla użytkownika ani SEO. Mogą być trudne do zauważenia i mogą powodować problemy z powielaniem treści. Jednak takie adresy URL są nieuniknione, jeśli masz fasetowaną nawigację i/lub paginację. Lub gdy musisz na przykład śledzić identyfikatory sesji i ruch w witrynie.

Aby sprawdzić adresy URL pod kątem dynamicznych adresów URL, przejdź do raportu z audytu witryny WebSite Auditor iw tej samej sekcji adresów URL znajdź Dynamiczne adresy URL .

znajdowanie dynamicznych adresów URL w WebSite Auditor

Ponownie, jeśli problem wymaga pilnej naprawy, zostanie oznaczony jako Błąd. Jeśli jest to pomarańczowe ostrzeżenie, rozważ rozwiązanie tego problemu w najbliższej przyszłości.

5. Treść

– Aspekty, których to dotyczy: Rankingi, reputacja marki –

Teraz sprawdźmy Twoje treści pod kątem problemów, które mogą powstrzymywać Cię przed osiągnięciem szczytu SERP.

Ilość treści

Należy sprawdzić ilość treści, aby wykryć problemy z cienką treścią. Ten problem staje się realny, gdy masz zbyt mało treści na stronie, nie zapewniając w ten sposób żadnej wartości dla użytkowników.

Aby temu zapobiec, musisz najpierw sprawdzić liczbę słów na każdej stronie. W tym samym raporcie Pages narzędzia WebSite Auditor sprawdź kolumnę Liczba słów .

sprawdzanie liczby słów w WebSite Auditor

Aby usprawnić ten proces, odfiltruj strony zawierające więcej niż, powiedzmy, 300 słów (300 to liczba, która zależy od niszy witryny).

Następnie przejrzyj wszystkie strony, które przed chwilą przefiltrowałeś i sprawdź zawartość każdej z nich. Czy te słowa wystarczą, aby przekazać wiadomość i pomóc użytkownikom? Jeśli tak, pozostaw stronę bez zmian. Jeśli nie, rozważ zaktualizowanie go o więcej jakościowych treści.

Występ

Czasami treść może osiągać gorsze wyniki lub jej rankingi mogą z czasem spadać. Musisz regularnie sprawdzać swoją witrynę pod kątem takich nisko wiszących owoców i optymalizować te strony, aby zasoby nie były marnowane na próżno.

Takie strony znajdziesz w Google Search Console. Przejdź do Raport wydajności > Strony , kliknij ikonę Filtruj i ustaw Pozycje > Większe niż > 11 . W ten sposób znajdziesz strony, które nie osiągają wystarczająco dobrych wyników, aby pojawić się w pierwszym SERP.

znajdowanie stron o niskiej wydajności w GSC

Po wykryciu, pamiętaj o dalszej optymalizacji tej treści – rozwiń temat, dodaj słowa kluczowe, zrewiduj techniczne aspekty SEO, takie jak metatytuły i opisy, tagi H1 – H6 itp. Aby zagłębić się w temat, przeczytaj nasz 8-etapowy przewodnik do pełnego audytu zawartości witryny .

Uwaga: Użyj Edytora treści WebSite Auditor, aby upewnić się, że zoptymalizujesz zawartość na tyle, aby pokonać konkurencję SERP.

Brak treści

 

Ten krok wymaga narzędzia Rank Tracker . Możesz go teraz pobrać za darmo.
POBIERZ RANKING TRACKER

 

Założę się, że jest kilka tematów, które omówili twoi konkurenci, a ty przegapiłeś. Musimy wypełnić lukę

Aby znaleźć tematy, które nie zostały jeszcze omówione, skorzystaj z narzędzia do analizy luk w treści Rank Tracker . Przejdź do sekcji Analiza słów kluczowych > Luki w słowach kluczowych i dodaj swoich głównych konkurentów:

wykonując analizę luki w słowach kluczowych w Rank Tracker

Otrzymasz listę słów kluczowych, pod które powinieneś stworzyć i zoptymalizować przyszłe treści.

Nieaktualna treść

Niektóre informacje stają się nieistotne i nieprawdziwe. A zaniedbanie tego może zaszkodzić Twojej reputacji i rankingom, ponieważ użytkownicy raczej nie wrócą do witryn z nieaktualną zawartością.

W rzeczywistości nie można tutaj użyć żadnych narzędzi do automatyzacji, aby wykryć takie treści. Możesz jednak znaleźć wszystkie artykuły, które zawierają ubiegłe lata w tytułach w WebSite Auditor za pomocą filtrów.

wyszukiwanie nieaktualnych treści w WebSite Auditor

Uwaga: jeśli wprowadzasz zmiany w swojej aplikacji lub usłudze, warto również odpowiednio zaktualizować instrukcje obsługi i wizualizacje, aby nie wprowadzać w błąd nowicjuszy.

sygnały EAT

Według ostatnich doniesień , EAT dotyczy każdego zapytania i wyniku wyszukiwania – nie tylko  witryn Your Money czy Your Life (jednak w przypadku tych zasad obowiązują ostrzejsze zasady).

Aby wysłać te sygnały EAT do wyszukiwarek, w Twojej witrynie powinna znajdować się określona treść. Tutaj mówimy o stronach biograficznych autora z linkami do profili w mediach społecznościowych. Poza tym nie zapomnij zaktualizować stron O nas i Skontaktuj się z nami wszystkimi niezbędnymi informacjami o Twojej firmie.

Ponadto upewnij się, że nie mieszasz treści YMYL i innych niż YMYL w jednej witrynie. Google twierdzi , że może to wprowadzać ich w błąd podczas ustalania rankingu strony.

Niestety nie ma możliwości automatycznego śledzenia problemów z EAT. Możesz jednak śledzić swoją siłę domeny w Rank Trackerze i porównywać ją z konkurencją. Daje to przybliżone oszacowanie wiarygodności Twojej witryny dla wyszukiwarek.

sprawdzanie siły domeny w Rank Trackerze

Reklamy pełnoekranowe

Wyskakujące okienka są ważne dla marketingu. Ponadto istnieją wyskakujące okienka, które musisz umieścić na swojej stronie (np. zgodę na pliki cookie). Jeśli jednak nakładają się na Twoje treści i stają się one mniej dostępne, obecność wyskakujących okienek może skutkować złym doświadczeniem użytkownika. Jeśli staną się natrętne , może to zostać zauważone przez wyszukiwarki, a Twoja pozycja w rankingu może zostać obniżona.

Sprawdź rozmiary wyskakujących okienek, aby nie nachodziły na wiele treści, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych, gdzie ekrany są bardzo małe.

Powinieneś dodatkowo sprawdzić raport Page Experience w Google Search Console, aby upewnić się, że poprawnie zoptymalizowałeś wyskakujące okienka pod kątem Web Vitals .

Złomowana zawartość, czyli zewnętrzne duplikaty

Czasami zdarza się, że strony o złej reputacji kradną Twoje treści i publikują je pod swoimi nazwami. I jest mało prawdopodobne, że Google ukarze ich za złomowanie treści . W rezultacie uzyskasz ranking z tą inną stroną dla tych samych słów kluczowych i tam możesz odczuć konsekwencje.

Aby sprawdzić zawartość witryny pod kątem zewnętrznych duplikatów, możesz skorzystać z usług takich jak Copyscape . Zostały stworzone do wykrywania plagiatu. Możesz też użyć narzędzi do słuchania w mediach społecznościowych, takich jak Awario – możesz określić określoną frazę ze swoich treści jako cel i śledzić wszystkie dokładne dopasowania w sieci.

Jeśli dowiesz się, że Twoje treści zostały skradzione, skontaktuj się z intruzami, prosząc o zaprzestanie działalności .

6. Obrazy

– Aspekty, których to dotyczy: doświadczenie użytkownika, szybkość witryny, rankingi –

Obrazy są tak samo ważne jak tekst pod względem treści (czasem dla e-commerce nawet ważniejsze). I nie jest to mniej ważne niż tekst – są bardziej widoczne i technicznie stanowią największą część strony.

Poniżej przeprowadzę Cię przez najważniejsze aspekty optymalizacji obrazu. Ale jeśli chcesz poznać wszystkie szczegóły SEO obrazu, przeczytaj naszą Optymalizacja SEO obrazu .

Format i rozmiar

Musisz upewnić się, że obrazy są w odpowiednim formacie. powinien to być PNG, JPEG, WebP lub AVIF.

Jeśli chodzi o rozmiar obrazu, chciałbym powiedzieć, że im mniej, tym lepiej. Ale to nie do końca prawda. Powinieneś wybrać mniejszy rozmiar, dopóki nie pogorszy to jakości obrazu, a znajdujące się na nim obiekty staną się nie do odróżnienia. Rozważ skompresowanie obrazów przed przesłaniem ich do witryny. Większość kompresorów obrazu pozwala znacznie zmniejszyć rozmiar obrazu bez utraty jego jakości.

Możesz szybko sprawdzić format i rozmiar swoich obrazów w WebSite Auditor. Przejdź do Struktura witryny > Wszystkie zasoby > Obrazy i szybko przejrzyj listę:

rozmiar obrazu w WebSite Auditor

Użyj filtrów, aby przyspieszyć wyszukiwanie niedooptymalizowanych obrazów. Na przykład jego rozmiar przekracza 200 KB.

Nazwa i struktura plików

Podobnie jak w przypadku struktury adresu URL, struktura pliku obrazu jest nie mniej ważna. Po pierwsze, nazwa obrazu i jego ścieżka URL pomagają wyszukiwarkom lepiej zrozumieć, o czym jest obraz. Po drugie, nazwy obrazów są częścią doświadczenia użytkownika – kiedy zapisują jakiekolwiek obrazy, świetnie, jeśli mają poprawne nazwy i nie są mylące. Porównywać:

 • Przykład 1:  www.link-assistant.com/images/seo-tools/1548308.jpg
 • Przykład 2:  www.link-assistant.com/images/seo-tools/seo-tools-chart.jpg

Nie spiesz się jednak ze zmianą nazw plików graficznych, jeśli zauważysz niezbyt zoptymalizowane adresy URL. Google twierdzi , że indeksowanie nowych adresów URL obrazów może zająć miesiące, ponieważ są one indeksowane rzadziej niż strony. Dlatego lepiej nie dostosowywać setek obrazów już przesłanych do Twojej witryny, ale wziąć pod uwagę wszystkie powyższe informacje na potrzeby przyszłych obrazów w witrynie.

Tekst alternatywny

Tekst alternatywny również podpowiada wyszukiwarkom, o co chodzi w obrazie. W rzeczywistości jest to jeszcze silniejszy sygnał niż nazwa obrazu i struktura pliku. Dlatego powinieneś sprawdzić swoje strony pod kątem pustych lub źle napisanych tagów alt.

Możesz sprawdzić wszystkie teksty alternatywne swojej witryny w WebSite Auditor > Struktura witryny > Audyt witryny > Obrazy > Pusty tekst alternatywny.

sprawdzanie tekstu alternatywnego w WebSite Auditor

Uszkodzone obrazy

Obraz jest uważany za zepsuty, jeśli:

 • zwraca kod statusu 4xx lub 5xx,
 • adres URL obrazu nie jest określony w tagu <img>,
 • jego adres URL prowadzi do treści nieobrazowych,
 • jeśli wykryto błąd DNS.

W takich przypadkach użytkownicy widzą takie obrazy w następujący sposób:

zepsuty obraz

Aby wykryć zepsute obrazy w witrynie, przejdź do współczynnika uszkodzonych obrazów .

znajdowanie zepsutych obrazów w WebSite Auditor

 

Ten krok wymaga SEO SpyGlass . Możesz go teraz pobrać za darmo.
POBIERZ SEO SPYGLASS

 

– Aspekty, których to dotyczy: Rankingi, świadomość marki –

Linki zwrotne są jednym z najważniejszych czynników rankingowych. Stanowi autorytet witryny i bezpośrednio wpływa na jej rankingi.

Liczba i postęp

Najpierw musisz sprawdzić ogólną liczbę swoich linków zwrotnych i śledzić postępy, jakie poczyniłeś w czasie.

Szybko sprawdź to w SEO SpyGlass > Profil linków zwrotnych > Podsumowanie.

profil linków zwrotnych

Warto też porównać swoje dane z danymi konkurencji. Pozwoli ci to zrozumieć swoje miejsce w konkurencyjnym krajobrazie. Aby to zrobić, w SEO SpyGlass przejdź do Porównanie domen > Podsumowanie.

porównanie linków zwrotnych w WebSite Auditor

Uwaga: Możesz również sprawdzić domeny łączące swoich konkurentów, aby znaleźć potencjalnych linków zwrotnych w module  Link Intersection .

Jakość

Jakość linków zwrotnych odgrywa znaczącą rolę w SEO. Jeśli otrzymujesz głównie linki zwrotne niskiej jakości, może to wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Dlatego musisz sprawdzić, jak wiarygodne są strony, które prowadzą do Ciebie. Najpierw otwórz SEO SpyGlass i przejdź do Profil linków zwrotnych > Linki zwrotne. Tam sprawdź zarówno Domain inLink Rank , jak i inLink Rank konkretnej strony z linkiem do Twojej witryny.

sprawdzanie pozycji inLink w SEO SpyGlass

Jeśli widzisz zbyt wiele linków zaznaczonych na czerwono, rozważ zrzeczenie się ich , aby uniknąć kar Google.

Dodatkowo sprawdź ryzyko kary , jakie wywołuje każda domena i strona łącząca. W tym celu przejdź do Profil linku zwrotnego > Ryzyko kary . Może istnieć wiele powodów, dla których witryna/strona wiąże się z wysokim ryzykiem kary. Możesz zobaczyć dokładny powód, klikając ikonę ⓘ obok każdego wyniku karnego.

sprawdzanie ryzyka kary

Teksty kotwicy

Teksty zakotwiczeń są również sygnałem trafności – dostarczają wyszukiwarkom i użytkownikom więcej kontekstu, o czym jest strona, do której prowadzi link. Dlatego ważne jest, aby śledzić teksty zakotwiczeń.

Rzecz w tym, że jeśli jest zbyt wiele nieistotnych lub zbyt ogólnych tekstów zakotwiczonych, może to wyglądać na aktywność spamową. Takie linki mogą zostać uznane za niskiej jakości i nie wniosą nic dobrego do Twojej witryny.

Sprawdź teksty zakotwiczeń swojej domeny w SEO SpyGlass > Profil linków zwrotnych > Teksty zakotwiczeń:

sprawdzanie tekstów kotwicy w SEO SpyGlass

Niezwykłe kolce

Od czasu do czasu sprawdzaj wzrost linków zwrotnych pod kątem nietypowych skoków. Szybki wzrost linków zwrotnych może oznaczać, że Twoja witryna przeszła negatywny atak SEO. Na przykład Twoi konkurenci mogą celowo umieścić na Tobie kilka linków spamowych, aby obniżyć Cię w wynikach wyszukiwania.

Oczywiście niekoniecznie im to wyjdzie (Google może po prostu zignorować takie linki spamowe). Okresowe sprawdzanie tego nie będzie jednak zbyteczne.

W tym celu przejdź do SEO SpyGlass > Dane historyczne . Najpierw znajdź linki zwrotne, ustaw wymagany zakres danych i zobacz, jak rosły Twoje linki zwrotne. Możesz zauważyć niezwykłe skoki z dokładnością do jednego dnia.

sprawdzanie danych historycznych linków zwrotnych

8. Lokalizacja

– Aspekty, których to dotyczy: rankingi, doświadczenie użytkownika, przychody –

Jeśli Twoja firma działa na kilku rynkach i ma międzynarodową witrynę internetową, możliwe, że masz już wdrożoną lokalizację witryny, aby kierować ją do różnych odbiorców. Jeśli tak, musisz przeprowadzić audyt implementacji lokalizacji.

Implementacja Hreflanga

rel= „alternate” ustawienie hreflang jest wymagane, aby lokalizacja wyświetlała relacje między stronami. Jeśli zostanie nieprawidłowo zaimplementowany, może to spowodować szereg problemów, takich jak powielanie treści, obniżenie rankingu i inne.

Oto rzeczy do audytu:

 • Powrót lub linki własne. Każda wersja językowa strony powinna mieć atrybuty hreflang wskazujące na samą stronę, a także na inne wersje językowe/regionalne strony.
 • Wartości domyślne X dla niedopasowanych języków. X-default mówi wyszukiwarkom, której wersji strony powinny używać dla języków i regionów, które nie zostały zdefiniowane za pomocą atrybutów hreflang. Nie jest to konieczne, ale wskazane do użycia.
 • Kody języka lub regionu. Powinny być ustawione poprawnie – wszystkie kody języków identyfikują język (nie region) w kodach ISO_639-1 , a kody regionów idą w ISO 3166-1 Alpha 2 . Pamiętaj, że samo określenie regionu jest nieprawidłowe.

Aby sprawdzić problemy z lokalizacją witryny, przejdź do raportu dotyczącego lokalizacji w WebSite Auditor > Audyt witryny .

linki zwrotne do lokalizacji

Przejrzyj każdy punkt, aby upewnić się, że Twoje międzynarodowe SEO działa jak urok.

Poprawnie zlokalizowane i zoptymalizowane treści

Poprawna lokalizacja nie ogranicza się tylko do aspektów technicznych. Należy również wziąć pod uwagę specyfikę kulturową. Najprawdopodobniej treści tworzone dla kultur indywidualistycznych nie będą rozumiane lub właściwie postrzegane przez niektóre kultury kolektywistyczne.

Nawet projekt i układ powinny być zlokalizowane. Na przykład widzowie w języku arabskim nie zrozumieją tekstu pozostawionego do napisania.

Poza tym w różnych krajach mają różne nawyki wyszukiwania. Mogą używać różnych wyszukiwanych fraz i różnych wyszukiwarek. Tak, w niektórych krajach nie używają Google. Na przykład w Chinach jest to zawsze Baidu, aw Korei – Naver .

Upewnij się więc, że zrewidujesz również swoją strategię optymalizacji treści. Zrób to z Rank Tracker , ponieważ pokazuje twoje rankingi tak, jakby były wyszukiwane z określonej lokalizacji. Możesz określić preferowane wyszukiwarki, a następnie dodać preferowaną lokalizację, aby dokładniej śledzić rankingi.

9. Przekierowania

– Aspekty, których dotyczy problem: indeksowanie i indeksowanie, wrażenia użytkownika –

Przekierowania mogą wpływać zarówno na indeksowanie Twoich stron, jak i na wygodę użytkowników. Dlatego zwróćmy na to należytą uwagę.

typy

Najczęstszym błędem popełnianym nawet przez profesjonalistów jest niewłaściwe używanie typów przekierowań 301 i 302. Przeważnie są one tworzone, ponieważ w większości przypadków przekierowanie 302 jest ustawione domyślnie, dopóki nie określisz bezpośrednio przekierowania 301. Pierwsza jest stała, a druga tymczasowa.

I tu leży problem: jeśli użyjesz przekierowania 301, wyszukiwarki przestaną indeksować stary adres URL, a część soku z jego linków zostanie przekazana do nowego miejsca docelowego.

I odwrotnie, jeśli użyjesz 302, wyszukiwarki mogą nadal indeksować stary adres URL i traktować nowy jako duplikat, dzieląc sok z linków między dwie wersje. Może to zaszkodzić rankingom Twoich stron.

Dodatkowo warto przeprowadzić audyt przekierowań po stronie klienta. Idealnie nie powinno ich być. Ale jeśli są jakieś metaodświeżenia lub przekierowania JavaScript, upewnij się, że zaimplementowałeś je poprawnie.

Aby wykryć problemy z przekierowaniami, przejdź do odpowiedniej sekcji w WebSite Auditor > Struktura witryny > Audyt witryny i sprawdź następujące elementy:

audytowanie przekierowań w WebSite Auditor

Wszystko, co jest zaznaczone na czerwono, powinno zostać jak najszybciej naprawione.

Numer

Wszelkie przekierowania są pewnym obciążeniem dla Twojej witryny. Ich nadmierna ilość może zaszkodzić szybkości Twojej witryny, a jeśli Twoje strony są dobrze połączone, może to znacznie skomplikować indeksowanie.

Aby sprawdzić, ile stron w Twojej witrynie zostało przekierowanych, przejdź do WebSite Auditor, znajdź Struktura witryny > Strony i zastosuj filtry dla kodu stanu HTTP na = 302 lub 301.

audytowanie przekierowań

Aby szybko sprawdzić, czy liczba przekierowań może wpłynąć na szybkość Twojej witryny, przejdź do Struktura witryny > Audyt witryny > Szybkość strony i znajdź opcję Unikaj wielu przekierowań stron . Alternatywnie możesz znaleźć te same informacje w Google Search Console (patrz Experience > Core Web Vitals ).

Łańcuchy i pętle

Jeśli strona 1 przekierowuje na stronę 2, a ta z kolei przekierowuje na stronę 3 itd., mamy łańcuch przekierowań. A jeśli łańcuch przekierowań kończy się początkowym adresem URL, jest to pętla przekierowania.

Z reguły łańcuchy i pętle przekierowań są tworzone przypadkowo i są po prostu marnowaniem zasobów (soku z linków, budżetu indeksowania, szybkości strony).

Na szczęście mogą one być łatwo wykryte przez WebSite Auditor w tym samym raporcie Przekierowania :

wykrywanie łańcuchów przekierowań

Uwaga:  jeśli wystąpi problem, po prostu przekieruj ze strony początkowej na stronę docelową, pomijając wszystkie pośrednie „przeskoki”. A jeśli jest pętla, po prostu usuń wszystkie przekierowania.

10. HTTPS

– Aspekty, których to dotyczy: bezpieczeństwo, doświadczenie użytkownika –

Bezpieczeństwo jest czynnikiem rankingowym i powinno być utrzymywane bez względu na wszystko. Oto podstawowe rzeczy, które należy skontrolować z pierwszej ręki.

Aktywny certyfikat SSL

Możesz go kupić raz, ale upewnij się, że jest aktualizowany na czas. W przeciwnym razie użytkownicy otrzymają powiadomienie podobne do tego:

Twoje połączenie nie jest bezpieczną wiadomością

Możesz użyć dowolnego narzędzia do sprawdzania SSL, aby sprawdzić, czy Twój certyfikat jest w porządku. Nie zapomnij również ustawić powiadomień o nadchodzących odnowieniach.

Aby sprawdzić, czy w Twojej witrynie występują problemy z HTTPS, przejdź do Google Search Console > Raport z doświadczeń > HTTPS.

Raport https

Zawartość mieszana

Oprócz faktu, że Twoja witryna może nie być obsługiwana przez HTTPS, może wystąpić inny problem z mieszaną zawartością – gdy HTTP i HTTPS są spełnione na jednej stronie. Osłabia to bezpieczeństwo całej strony.

Aby sprawdzić swoją witrynę pod kątem tego typu problemów, użyj narzędzia WebSite Auditor. Przejdź do Struktura witryny > Audyt witryny > Kodowanie i czynniki techniczne > Strony HTTPS z problemami z mieszaną zawartością :

znajdowanie problemów z mieszaną zawartością

11. Podstawowe wskaźniki internetowe

– Aspekty, których to dotyczy: szybkość witryny, wrażenia użytkownika, rankingi –

Core Web Vitals to nie tylko szybkość, jak wielu myśli, ale także ogólne wrażenia użytkownika — szybkość ładowania stron oraz ich responsywność i stabilność.

Największa zawartość farby

LCP odzwierciedla czas renderowania największego obrazu lub bloku tekstowego widocznego w widocznym obszarze, w stosunku do czasu rozpoczęcia ładowania strony. Mówiąc prościej, jest to wskaźnik, który pokazuje, jak szybko pobierane są treści.

Idealnie, nasz LCP powinien być krótszy niż 2,5 sekundy. Czas zależy w dużej mierze od:

 • Zdjęcia
 • Tagi obrazu
 • miniatury wideo
 • Obrazy tła z CSS
 • Elementy tekstowe

Możesz sprawdzić metrykę LCP dla każdej strony w WebSite Auditor: z Site Structure , przejdź do raportu Pages > Page Speed ​​:

LCP

Zobaczysz listę wszystkich swoich stron i ich wyniki LCP. Te wymagające poprawy zostaną zaznaczone na czerwono.

Pierwsze opóźnienie wejściowe

Responsywność Twoich stron jest mierzona za pomocą FID. Zasadniczo ta metryka odzwierciedla czas potrzebny serwerowi na reakcję na pierwszą interakcję użytkownika (kliknięcie przycisku lub linku) w Twojej witrynie podczas jej ładowania.

Idealnie powinien wynosić 100 ms i mniej. Co może pogorszyć FID:

 • Skrypt Javy
 • Niepotrzebne skrypty
 • Zdjęcia
 • Czcionki zewnętrzne i nadmiar CSS

Ponownie sprawdź FID dla każdej strony w WebSite Auditor. W tym samym obszarze roboczym ( Struktura witryny > Strony > Szybkość strony) znajdź kolumnę Pierwsze opóźnienie wejścia :

FID

Skumulowana zmiana układu

CLS mierzy każdą nieoczekiwaną zmianę układu, która ma miejsce podczas całego życia strony. Takie przesunięcie układu ma miejsce, gdy widoczny element zmienia swoją pozycję początkową.

Co może pogorszyć CLS:

 • Obrazy i elementy osadzone bez określonych wymiarów
 • Reklamy, elementy do osadzenia i elementy iFrame bez określonych wymiarów
 • Zawartość dynamiczna
 • Czcionki internetowe powodujące miganie niewidocznego tekstu lub tekstu bez stylu.

Aby sprawdzić CLS dla swoich stron, sprawdź tę samą kolumnę nazwy:

CLS

Uwaga: istnieje sposób sprawdzenia CWV dla całej witryny w Google Search Console. W tym celu przejdź do Raport z doświadczenia > Podstawowe wskaźniki internetowe . Od razu zobaczysz, ile stron wymaga lepszej optymalizacji:

Raport CWV w SGR

Alternatywnie możesz skorzystać z narzędzia WebSite Auditor, aby zbiorczo sprawdzić podstawowe wskaźniki internetowe. W module Struktura witryny przejdź do Audyt witryny > Szybkość strony . Otrzymasz nie tylko listę stron, które nie przeszły oceny CWV, ale także listę rekomendacji, które pomogą Ci poprawić te wskaźniki.

audyt szybkości strony

Polecam również przeczytanie naszego studium przypadku Jak udoskonaliliśmy podstawowe wskaźniki internetowe i jakie korelacje znaleźliśmy, aby dowiedzieć się z własnego doświadczenia SEO PowerSuite.

12. Przyjazność dla urządzeń mobilnych

– Aspekty, których to dotyczy: doświadczenie użytkownika, rankingi –

Przyjazność dla urządzeń mobilnych to złoty standard wysokiej jakości strony internetowej. Sugeruję jednak najpierw sprawdzić ruch z urządzeń mobilnych i inne dane (takie jak współczynnik odrzuceń i konwersje ), aby zrozumieć, jaki jest ruch z urządzeń mobilnych i czy spełniasz potrzeby użytkowników urządzeń mobilnych.

Pamiętaj, że nawet jeśli nie masz tak wielu użytkowników mobilnych, praca nad dostosowaniem witryny do urządzeń mobilnych ma kluczowe znaczenie. Ponieważ Google stosuje indeksowanie zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych , Google widzi mobilną wersję Twojej witryny i na podstawie niej podejmuje decyzje w rankingu.

Możesz to zrobić w Google Analytics > Odbiorcy > Urządzenia mobilne > Przegląd :

Analityka mobilna w GA

Następnie sprawdź techniczne aspekty dostosowania do urządzeń mobilnych .

Responsywny design, dynamiczne serwowanie, oddzielna wersja mobilna

Niezależnie od wybranej opcji upewnij się, że skontrolowałeś odpowiednie aspekty:

 • Jeśli korzystasz z responsywnego projektu , sprawdź metatag widocznego obszaru w nagłówku strony. Powinien być ustawiony tak: <meta name=”viewport” content=”width=device-width, initial-scale=1.0″>. W ten sposób Twoja strona będzie wyświetlać się poprawnie na każdym urządzeniu.
 • Jeśli korzystasz z udostępniania dynamicznego , sprawdź swój nagłówek HTTP (Vary: User-Agent). W ten sposób informujesz wyszukiwarki, że różne treści będą wyświetlane na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych.
 • Jeśli masz oddzielną wersję mobilną , sprawdź użycie tagu link rel=alternate. Służy do wskazywania wyszukiwarkom relacji między wersjami witryny na komputery i urządzenia mobilne.

Uwaga: z punktu widzenia SEO preferowaną opcją jest projektowanie responsywne. Więc wybierz to spośród innych.

Czytelność i punkty styku

Jest to coś, co łatwo sprawdzić na własne oczy, korzystając z trybu urządzenia w przeglądarce. Zwróć uwagę, jak te rzeczy wyglądają na różnych urządzeniach:

 • Rozmiary elementów (tekst, obrazy, ikony) są optymalne, aby były czytelne
 • Elementy touchpoint nie są zbyt blisko siebie

Możesz sprawdzić swoją użyteczność mobilną pod kątem jakichkolwiek problemów w Google Search Console > Doświadczenie > raport dotyczący obsługi mobilnej . Jeśli coś jest nie tak, pojawią się szczegóły:

raport użyteczności mobilnej w GSC

Alternatywnie możesz to sprawdzić osobno dla każdej strony za pomocą Testu optymalizacji mobilnej .

13. Kod i skrypt

– Aspekty, których to dotyczy: indeksowanie i indeksowanie, szybkość witryny, rankingi –

Teraz przeanalizujmy Twój kod i skrypt, ponieważ są to czynniki techniczne, które mogą poważnie wpłynąć na Twoje SEO.

Niepotrzebny kod skryptu

Musisz utrzymywać swój kod w czystości i porządku. Jeśli są niepotrzebne elementy (na przykład wiele elementów nagłówka itp.), może to spowolnić szybkość strony.

To, czego potrzebujesz, to zminimalizowanie kodu źródłowego. W tym celu musisz najpierw wykryć te nieużywane kody JavaScript i CSS .

Po wykryciu usuń ten nieużywany kod, aby przyspieszyć ładowanie strony.

Tagi analityczne

Nie możesz zrobić żadnego SEO ani marketingu bez narzędzi analitycznych. Jeśli coś jest z nim nie tak, śledzenie staje się niemożliwe, a co gorsza, Twoje dane mogą dostać się w ręce osób trzecich.

Musisz więc przestudiować swój kod źródłowy pod kątem fragmentów analitycznych i upewnić się, że są one poprawnie skonfigurowane.

Rel kanoniczny

Jeśli masz podobną treść na kilku stronach swojej witryny, wyszukiwarki nigdy nie zrozumieją, którą stronę ustawić w rankingu, dopóki im tego nie powiesz. Dlatego potrzebujesz elementu rel=”canonical” w znacznikach strony. Mówi wyszukiwarkom, która wersja powinna mieć preferencje.

Mogą występować uszkodzone linki kanoniczne lub wiele kanonicznych adresów URL.

Aby wykryć, czy takie istnieją, przejdź do Site Structure > Pages i dodaj potrzebne kolumny w obszarze roboczym WebSite Auditor – Rel Canonical i Multiple Rel Canonical URLs :

dodawanie kolumn w WebSite Auditor

Meta tytuły i opisy

Tytuły i opisy nie tylko powinny znajdować się na Twojej stronie, być opisowe i zawierać słowo kluczowe. Nie powinno też być wśród nich duplikatów. Poza tym zarówno tytuły, jak i opisy powinny mieć optymalną długość.

Możesz wykryć problemy z metatytułami i opisami w WebSite Auditor > Site Audit > On-Page :

znajdowanie zduplikowanych tytułów i opisów

Tagi H1-H6

Celem tagów H1-H6 jest poinformowanie wyszukiwarek o czym jest Twoja strona i jaka jest jej struktura. Ponadto pomagają użytkownikom poruszać się po stronie. Sprawdź swoje znaczniki H i upewnij się, że:

 • Są spójne i hierarchiczne. Z reguły H2 to punkty główne, H3 to podpunkty i tak dalej. Nie zaleca się sięgania po strukturę treści głębszą niż H4, w przeciwnym razie będzie to zbyt trudne do zrozumienia dla użytkowników.
  hierarchia h1-h6

   

 • Pojedyncze H1 na stronie. Nagłówek H1 jest najważniejszy i powinien zwięźle streszczać w jednej frazie kluczowy przekaz treści. Zasadniczo jest to twój nagłówek.

Możesz wygodnie skontrolować swoje tagi H1-H6 w WebSite Auditor > Struktura witryny > Strony > zakładka Na stronie . Wystarczy dodać odpowiednie kolumny w swoim obszarze roboczym.

dodaj kolumny

Metatagi robotów

Metatagi robotów (zarówno metatag robots, jak i tag x-robots) pomagają kontrolować przeszukiwanie i indeksowanie. Z ich pomocą informujemy wyszukiwarki, czy chcemy, aby podążały za linkami znajdującymi się na stronie i stronie indeksu oraz znajdującymi się tam obrazami. Czasami meta tagi robots są używane do kontrolowania fragmentów i wyświetlania wyników z pamięci podręcznej w SERP.

Oto najczęstsze wartości dodawane do tagu robots:

 • Indeks
 • Noindex
 • Śledzić
 • Brak obserwowania
 • Nic
 • Nocache
 • Brak fragmentu

Bardzo często te tagi są zaimplementowane niepoprawnie. Na przykład niektóre ważne strony mogą być oznaczone jako noindex lub strona może być określona w pliku robots.txt i jednocześnie oznaczona jako noindex (co powoduje, że tag noindex jest nieefektywny).

Aby uniknąć ewentualnych problemów, sprawdź, czy któreś z Twoich dokumentów z tagiem noindex dostały się do pliku robots.txt. W tym celu przejdź do WebSite Auditor > Struktura witryny > Strony . Dodaj kolumnę Robots Instructions do swojego obszaru roboczego, aby zobaczyć te strony.

instrukcje robotów

Upewnij się, że przebudowałeś projekt, włącz opcje eksperckie i odznacz opcję Postępuj zgodnie z instrukcjami w pliku robots.txt , aby narzędzie mogło zobaczyć instrukcje, ale nie postępować zgodnie z nimi.

dostrajanie ustawień robota

Dane strukturalne

Dane strukturalne są potrzebne, aby wykorzystać wszystkie możliwości związane z pojawianiem się w wynikach wyszukiwania. Pomaga wyszukiwarkom szybciej zrozumieć Twoją stronę. Poza tym korzystanie z danych strukturalnych może stać się Twoją szansą na uzyskanie fragmentów rozszerzonych zamiast zwykłych niebieskich linków (co może skutkować wyższymi współczynnikami klikalności).

W przypadku różnych typów stron będą istnieć własne znaczniki , więc skupimy się na kontroli błędów i znajdowaniu możliwości.

Sprawdź bieżące znaczniki pod kątem problemów

Przejdź do Google Search Console > Ulepszenia , aby sprawdzić, czy wszystkie znaczniki w Twojej witrynie działają zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli natkniesz się na jakieś nieprawidłowe elementy, sprawdź, dlaczego tak się stało.

fragmenty recenzji w GSC

Jeśli potrzebujesz audytu określonej strony, użyj testu wyników z elementami rozszerzonymi .

Audyt szans

Może się zdarzyć, że przegapisz coś, co możesz wdrożyć, ale jeszcze tego nie zrobiłeś. Musisz wykryć funkcje, które możesz zoptymalizować.

Najpierw sprawdź, które strony mają znaczniki danych strukturalnych, a które nie w WebSite Auditor: Struktura witryny > Strony > karta Otwarty wykres i znaczniki danych strukturalnych :

dane strukturalne w WebSite Auditor

W przypadku stron, które nie są oznaczone, pomyśl o wszelkich możliwościach. Na przykład:

 • Strony z cenami produktów i znaczniki produktów
 • Filmy produktowe i znaczniki VideoObject
 • Recenzje produktów i znaczniki recenzji

Po wykryciu możliwości i przygotowaniu się do wdrożenia znaczników użyj Schema Markup Validator , aby upewnić się, że wszystko zrobiłeś poprawnie.

14. Mapa witryny

– Aspekty, których dotyczy problem: Możliwość indeksowania i indeksowania –

Po rozwiązaniu pozostałych możliwych problemów musisz przyjrzeć się rzeczom, które mogą uniemożliwić wyświetlanie Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Jedną z podstawowych rzeczy jest oczywiście mapa witryny XML.

Tutaj może być kilka problemów:

Brak mapy witryny

Jeśli nie ma mapy witryny, nie jest to problem jako taki. Jednak bez tego robot indeksujący nie wie, którym stronom nadać priorytet. Możesz poinstruować Google, których stron nie indeksować i jak często Twoje strony są aktualizowane, aby były odpowiednio indeksowane.

A jeśli masz ogromną witrynę o skomplikowanej strukturze i dużej głębokości kliknięć lub witrynę międzynarodową, nie możesz obejść się bez mapy witryny XML.

Mapy witryn podrzędnych

Jeśli prowadzisz dużą witrynę, segmentowanie map witryn według sekcji jest dobrą praktyką SEO.

Na przykład, jeśli masz witrynę e-commerce, możesz utworzyć jedną mapę witryny dla swoich stron statycznych (Polityka prywatności, Polityka praw autorskich, Warunki użytkowania itp.), a następnie różne mapy witryn dla stron kategorii. Lub jeśli masz witrynę firmową, masz bardziej statyczne strony produktów i sekcję blogu, która jest częściej aktualizowana . W tym przypadku tworzysz dwie różne mapy witryn.

Tworząc mapy witryn podrzędnych, efektywniej zarządzasz budżetem indeksowania. Dlatego upewnij się, że masz kilka map witryn w zależności od tego, jak statyczne są Twoje strony.

Pusta, pusta i 404 mapa witryny

Istnieje kilkanaście możliwych błędów, które mogą powodować problemy z mapą witryny. Może to być spowodowane niewłaściwym formatem, niewłaściwymi tagami HTML lub nieprawidłowym adresem URL mapy witryny.

Mapy witryn możesz obserwować w Google Search Console > Indeks > Mapy witryn .

mapy witryn w GSC

Jeśli coś jest nie tak z Twoją mapą witryny, jej status będzie odpowiedni.

Wymieniono niewłaściwe strony

Mapa witryny może się zdezaktualizować (kiedy niektóre strony zostały już usunięte z Twojej witryny lub przekierowane, ale nadal znajdują się w mapie witryny) lub po prostu umieściłeś niewłaściwe adresy URL w mapie witryny.

Przede wszystkim musisz sprawdzić mapy witryn pod kątem stron, które nie powinny być uwzględnione:

 • Strony zablokowane w pliku robots.txt
 • Strony z tagiem noindex lub X-robots
 • Strony przekierowane z kodem stanu 301 (na stałe)
 • Usunięte strony z kodem stanu 404
 • Strony kanonizowane.

Uwaga: Wygeneruj mapy witryn XML bezpośrednio w generatorze map witryn WebSite Auditor, aby uniknąć błędów.

15. Plik robots.txt

– Aspekty, których dotyczy problem: Możliwość indeksowania i indeksowania –

Ostatnią rzeczą do sprawdzenia jest plik robots.txt. Umożliwia blokowanie indeksowania niektórych stron. Oto typowe problemy, które mogą się pojawić:

Niewłaściwe strony niedozwolone/dozwolone

Możesz przypadkowo zablokować niewłaściwą stronę. Lub może być tak, że usunąłeś stronę lub ustawiłeś stałe przekierowanie, ale strona pozostała w pliku mapy witryny.

Aby zobaczyć, które strony są zablokowane przed indeksowaniem, przejdź do Struktura witryny > Audyt witryny > Indeksowanie i indeksowanie . Znajdź czynnik Zasoby ograniczone do indeksowania i sprawdź listę stron oraz ich instrukcje dotyczące robotów.

znajdowanie problemów z indeksacją w WebSite Auditor

Jeśli zauważysz, że niektóre ważne strony zostały zablokowane, rozwiąż problem, usuwając odpowiednią regułę pliku robots.txt. Możesz zarządzać swoim plikiem robots.txt bezpośrednio w Audytorze Witryny .

Błędy logiczne

Może też wystąpić inny problem: blokujesz stronę, ale nadal jest ona przeszukiwana i indeksowana, ponieważ strona jest dobrze połączona.

Możesz sprawdzić, które strony są zablokowane w pliku robots.txt, ale nadal są połączone za pomocą narzędzia Website Auditor.

W tym celu przejdź do Struktura witryny > Strony i przejrzyj strony, instrukcje ich robotów oraz sprawdź, czy mają jakieś wewnętrzne linki.

błędy logiczne

Uwaga: możesz użyć testera pliku robots.txt firmy Google, aby wykryć wszelkie problemy, które wystąpiły.

Wiadomość do domu

Proaktywna diagnoza, choć strasznie rutynowa, jest lepsza niż bez wątpienia ekscytująca rehabilitacja utraconych rankingów.

Jak widać, jest wiele rzeczy, którymi pod kątem SEO można zarządzać nieprawidłowo. Nie czekaj więc, aż coś złego stanie się z Twoją witryną, regularnie przeprowadzaj audyt SEO. Pobierz plik PDF , aby w razie potrzeby mieć pod ręką ściągawkę.

Zobacz również:

Leave a Reply

Visomedia.pl