PracujemyPracujemy Poniedziałek - Piątek 8:00-18:00 +48 502 996 055
info@visomedia.pl
E-COMMERCE
Google Ads | SEO
STRONY WWW
Strony firmowe | Sklepy www
ANALITYKA RUCHU I SPRZEDAŻY
Google Analytics | SEO Tools
Zapytanie Ofertowe

Pozyskiwanie leadów

Pozyskiwanie leadów (ang. lead generation) w marketingu to generowanie zainteresowania lub zapytań o oferty produktów i usług w biznesie. Leady mogą być tworzone w celu budowania list potencjalnych klientów, pozyskiwania subskrybentów newsletterów lub jako leady sprzedażowe.

Proces pozyskiwania leadów ma na celu konwersję zainteresowania klientów na decyzje zakupowe. Wśród źródeł pozyskiwania leadów można wymienić przede wszystkim działania w internecie, rozmowy telefoniczne, eventy oraz listy zakupowe, a także polecenia oraz ogłoszenia. Jak pokazuje badanie przeprowadzone w 2014 roku, 78% respondentów wskazywało e-maile jako najczęściej używany kanał do pozyskiwania leadów, na kolejnych miejscach wskazywany był event marketing oraz content marketing. Inne badanie z 2014 roku potwierdziło, że „direct traffic”, działania w wyszukiwarkach (SE) oraz polecenia w sieci były trzema najbardziej popularnymi kanałami pozyskiwania leadów online, dzięki którym wygenerowano 93% leadów.

Firmom zależy na pozyskiwaniu jakościowych leadów, przy czym firmy różnie definiują takie leady. Zazwyczaj jakość zależy od jak najwyższej gotowości zakupowej oraz skłonności składającego zapytanie do podjęcia kolejnych kroków do zawarcia transakcji.

Pozyskiwanie leadów jest często łączone z zarządzaniem leadami (ang. lead management) niezbędnymi do przeprowadzenia ich przez lejek sprzedażowy i doprowadzenia do finalizacji transakcji.

Jakość leadów i ewentualna konwersja zależy od znajomości grupy docelowej. Im lepsza znajomość grupy docelowej, tym większa szansa na pozyskanie leadów lepszej jakości.

W internecie leady najczęściej pozyskuje się za pomocą strony strony squeeze page. Firmy oferują bezpłatny raport produktu w zamian za podanie adresu email (lead generation).