PracujemyPracujemy Poniedziałek - Piątek 8:00-18:00 +48 502 996 055
info@visomedia.pl
E-COMMERCE
Google Ads | SEO
STRONY WWW
Strony firmowe | Sklepy www
ANALITYKA RUCHU I SPRZEDAŻY
Google Analytics | SEO Tools
Zapytanie Ofertowe

Darmowe zdjęcia i bezpłatne materiały na stronę internetową

Visomedia.pl > Blog Marketingowy > Marketing internetowy w internecie > Darmowe zdjęcia i bezpłatne materiały na stronę internetową

Darmowe zdjęcia i bezpłatne materiały na stronę internetową

Dawno minęły już czasy  gdy serwisy internetowe wypełnione były tylko treścią w postaci opisów produktów, opisów wypraw turystycznych itd.  – ale bez zdjęć !
Jak mówił klasyk „Jedno zdjęcie jest warte więcej niż tysiąc słów” podążając za tym cytatem postanowiłem zebrać w jednym miejscu trochę informacji na temat publikacji zdjęć w serwisach internetowych.
Wiele osób w momencie tworzenia strony www na zamówienie lub podczas pisania swojego bloga wpada na pomysł wykorzystania zdjęć opublikowanych w wyszukiwarkach internetowych, bez zastanowienia się nad faktem czy takie zdjęcia można umieścić w serwisie. Ze względu na prawa autorskie, a autorem jest każdy kto zrobił zdjęcie i je opublikował nie możemy tak po prostu wziąć zdjęcie i opublikować je w naszym serwisie www.
Publikowanie zdjęć bez zgody autora zarówno na stronach prywatnych jak i firmowych wymaga zgody autora, a z tym jak wiemy jest problem …
Tak więc, skąd wziąć ciekawe zdjęcia na swoją stronę www bez obaw o prawa autorskie?
Mamy do wyboru dwa rozwiązania:

Płatne serwisy ze zdjęciami

Serwisy oferujące płatne licencje ze zdjęciami i grafikami wektorowymi na potrzeby www.
Oferują one najwyższa jakość zdjęć i grafik, które można w ramach oferowanych przez serwis licencji wykorzystywać do różnych celów.
np: www.shutterstock.com, , http://pl.depositphotos.com/ i wiele innych.

Bezpłatne serwisy ze zdjęciami


Zdjęcia takie są dostępne na licencji Creative Commons lub Public Domain. Często wśród nich znaleźć można również fotografie oferowane do bezpłatnego wykorzystania w celach komercyjnych. Oto kilka przykładowych stron, gdzie można się udać w poszukiwaniu zdjęć do własnych serwisów internetowych lub blogów:

  Content Marketing - gdzie publikować artykuły ?

http://pl.freepik.com/

 

Wikipedia Commons

Według informacji na dzień 13. lipca 2013 w bazie danych tego serwisu znajduje się 17 666 454 plików, które można wykorzystywać bezpłatnie. W przeciwieństwie do tradycyjnych repozytoriów mediów, Wikimedia Commons jest darmowe. Każdy może kopiować, wykorzystywać i modyfikować wszelkie umieszczone tu pliki, pod warunkiem podania źródła i autora oraz pod warunkiem zachowania tej samej wolnej licencji dla dzieł pochodnych. Warunki licencji i wykorzystania plików dla każdego z plików można znaleźć na jego stronie opisowej. Sama baza danych Wikimedia Commons oraz teksty w niej zawarte są objęte licencją Creative Commons.

Flickr – http://www.flickr.com/

Flickr to platforma, gdzie każdy użytkownik sieci może publikować swoje zdjęcia. Niektórzy z fotografów oznaczają swoje zdjęcia, jako dostępne z licencją Creative Commons, a Flickr umożliwia łatwe ich przeglądanie za pośrednictwem linku podanego powyżej. W sumie kilkaset tysięcy różnych zdjęć.

Stockvalut

Niewiele, bo tylko ok 40 tyś zdjęć, ale wśród nich znaleźć można liczne perełki. Serwis oferuje zdjęcia na dwóch różnych licencjach: standardowej i rozszerzonej. Oto porównanie tych licencji i praw, z których można w nich korzystać.

UNSPLASH

Zdjęcia na licencji CC0 czyli „do whatever you want”, dzięki czemu zdjęć można używać do dowolnych celów bez konieczności opłat licencyjnych czy informowania o autorstwie. W dodatku zdjęcia są bardzo ładne, a każdego dnia pojawia się 10 nowych zdjęć. Można zapisać się na mailowe powiadamianie o nowych zdjęciach.

Pixabay

Pixabay to baza wysokiej jakości zdjęć udostępnionych w domenie publicznej (Public Domain). Każde zdjęcie z tej strony można używać w celach prywatnych i komercyjnych, bez konieczności uiszczania opłaty jego autorowi.

Oczywiście to nie wszystkie miejsca, gdzie można szukać bezpłatnych zdjęć do własnych publikacji, ale zgromadzone pod powyższymi odsyłaczami zasoby powinny wystarczyć do znalezienia właściwej ilustracji dla swojego projektu. Przykładowo wspomniana na początku wyszukiwarka Google może też służyć do poszukiwania bezpłatnych zdjęć, jednakże konieczne jest zaznaczenie odpowiedniej opcji (prawo do użytkowania) w formularzu wyszukiwania zaawansowanego w grafikach Google.

  Czytanie media planu - czyli o co tej agencji reklamowej chodzi?

Zachęcamy do każdorazowego sprawdzenia szczegółów uprawnień dla wybranego zdjęcia, gdyż mimo, że może być dostępne do bezpłatnego wykorzystania, konieczne może być spełnienie pewnych warunków, np. oznaczenie nazwiskiem autora lub niewykorzystywanie do celów komercyjnych. Jeśli znasz jakiś ciekawy serwis ze zdjęciami do wykorzystania we własnych projektach, podziel się z innymi tą informacją w komentarzu poniżej.

Zobacz również:

Avatar of Konrad Grodecki
About the author

Certyfikowany specjalista Google Ads & Pozycjoner.
Marketingiem internetowym oraz projektami digital zajmuje się od ponad 15 lat. Doświadczenie zawodowe zdobywałem pracując na początku swojej kariery w małych i średnich firmach, a następnie w dużych międzynarodowych korporacjach.
Teraz całą swoją wiedzę, mogę przekazać Tobie w postaci wsparcia Twojej firmy w działaniach internetowych. Pomagam firmom, pomagam Start up’om, dowiedz się, jak mogę pomóc twojej firmie.

Najnowsze komentarze

Visomedia.pl