PracujemyPracujemy Poniedziałek - Piątek 8:00-18:00 +48 502 996 055
info@visomedia.pl
E-COMMERCE
Google Ads | SEO
STRONY WWW
Strony firmowe | Sklepy www
ANALITYKA RUCHU I SPRZEDAŻY
Google Analytics | SEO Tools
Zapytanie Ofertowe
Visomedia.pl > Blog Marketingowy > SEM > Co to jest ROAS?
Co to jest ROAS

Co to jest ROAS? Każda kampania reklamowa wiąże się z wydatkami. Ważne jednak, aby poniesione koszty finalnie okazały się inwestycją, która nie tylko się zwróciła, ale i zarobiła dodatkowe środki. Im większy przychód, tym oczywiście lepiej. Wówczas można mówić o skutecznej reklamie. Istotne staje się zatem mierzenie efektywności kampanii marketingowej.

Jednym z powszechnie stosowanych współczynników efektywności kampanii marketingowych jest ROAS. Warto zatem wiedzieć, czym ten współczynnik dokładnie jest, jak go obliczyć oraz kiedy można mówić o właściwym ROAS.

Co to jest ROAS?

Ogólnie rzecz ujmując, ROAS (Return On Ad Spend) to współczynnik zwrotu z inwestycji z wydatków na kampanię marketingową. Jak zatem można się domyślić, jest to jeden z najważniejszych współczynników, ponieważ odpowiada na pytanie, czy realizowana reklama jest skuteczna i czy przynosi oczekiwane przychody. ROAS daje również odpowiedź na pytanie, czy realizowana kampania marketingowa wymaga optymalizacji. W marketingu internetowym równie często stosuje się współczynnik ROI.

Co to jest ROAS
Co to jest ROAS?

Choć także służy on do oceny efektywności kampanii, to jednak różnica między ROAS a ROI jest zasadnicza i dlatego współczynniki te nie mogą być ze sobą mylone. ROAS pozwala przede wszystkim na skuteczną kontrolę kosztów kampanii reklamowej i jej ocenę pod tym względem. Z kolei ROI stosowany jest do bezpośredniego weryfikowania podejmowanych działań reklamowych pod kątem ich efektywności. Innymi słowy, współczynnik ROI mierzy wygenerowany zysk, a współczynnik ROAS mierzy przychód z kampanii marketingowej.

Jak obliczyć ROAS?

Jak wskazano, ROAS to wskazuje kwotę przychodu wygenerowanego przez każdą złotówkę wydaną na kampanię marketingową. Aby obliczyć ROAS wystarczy podzielić kwotę przychodów przez kwotę wydaną na reklamę. Przykładowo, jeśli na kampanię marketingową wydano 1000 zł i przyniosła ona przychód w wysokości 15 tys. zł, to w celu obliczenia współczynnika ROAS należy podzielić przychód w wysokości 15 tys. zł przez koszt w wysokości 1000 zł.

 • Docelowy ROAS = przychód/koszt *100 =ROAS%
 • ROAS[%] = 15000 / 1000 *100 = 1500%

Wynik takiego działania wynosi 15, a zatem ROAS wynosi 15:1. Jak zatem widać, obliczenie tego współczynnika nie jest skomplikowane. Co ważne, ROAS obliczany powinien być nie tylko po zakończeniu kampanii marketingowej. Należy go na bieżąco kontrolować także w trakcie jej trwania. Tylko wówczas uzyskać można informacje odnośnie tego, czy konieczna jest optymalizacja kampanii.

ROAS (Return on Advertising Spend) to wskaźnik zwrotu z inwestycji w reklamę, który można obliczyć w następujący sposób:

 • ROAS = (Zysk ze sprzedaży) / (Koszt reklamy)
 • Wartość ROAS jest wyrażona jako stosunek lub procent. Im wyższa wartość ROAS, tym większy zwrot z inwestycji w reklamę.

Co to znaczy Roas 500 %?

 • Przykład: Załóżmy, że wskaźnik ROAS wynosi 500%, świadczy to o tym, że z każdej zainwestowanej złotówki reklamodawca wygenerował przychód o wartości 5 złotych.

Co to jest ROAS?

Obliczając ROAS, pamiętać trzeba, aby wziąć pod uwagę wszystkie koszty związane z realizacją działań reklamowych. Trzeba tu bowiem przyznać, że nierzadko zdarza się, że niektóre koszty są pomijane, a to w ostateczności sprawia, że wyliczany współczynnik ROAS nie wskazuje rzeczywistych i prawidłowych danych. Do najczęściej pomijanych kosztów zaliczyć można:

 • koszty usług zewnętrznych,
 • koszty współpracy z agencją marketingową,
 • wynagrodzenie pracowników realizujących kampanię reklamową,
 • koszty związane z zakupem lub abonamentem aplikacji lub oprogramowania niezbędnego do realizacji kampanii,
 • oraz inne koszty dodatkowe jak np. prowizje za dokonywanie transakcji.

Podsumowując, realizując kampanię reklamową np. w systemie Google Ads, pamiętać trzeba, że kosztem nie są jedynie środki wydane na kliknięcia w reklamę, ale także wszystkie pozostałe, wymienione wcześniej, które związane są z realizacją danej kampanii.

Ile powinien wynosić współczynnik ROAS?

Na tak postawione pytanie nie można niestety odpowiedzieć jednoznacznie. Uzależnione jest to bowiem od różnych czynników. Mowa tu choćby o celu, jaki chce się osiągnąć, rodzaju kampanii, specyfiki i wielkości firmy, a także od branży, w której działa. Inaczej podchodzić należy do kwestii wysokości współczynnika ROAS w przypadku kampanii sprzedażowej, a inaczej w przypadku kampanii mającej na celu podniesienie świadomości marki. W tym drugim przypadku będzie on zapewne dużo niższy, co wcale nie będzie oznaczać, że kampania przeprowadzona była w sposób niewłaściwy. Po prostu sam przychód z kampanii wizerunkowej nie był jej celem.

  Banery Google Ads - Specyfikacje i wymagania

Zupełnie odwrotnie jest w kampaniach sprzedażowych, w których ROAS powinien być wyższy. Ich celem jest bowiem osiągnięcie jak największego przychodu przy jak najniższych kosztach. Dlatego współczynnik ROAS zawsze traktowany powinien być indywidualnie w zależności od firmy, branży, rodzaju kampanii i jej celu. Przyjąć jednak można, że ROAS na poziomie 4:1 uznać można za jak najbardziej zadowalający. Jeszcze raz jednak podkreślić trzeba, że zawsze kwestię tę traktować należy w sposób indywidualny.

Zobacz również:

Powiązane słowa kluczowe

 • ROAS Kalkulator
 • ROAS jak obliczyć?
 • ROAS marketing
 • ROAS wzór
 • ROAS jaki jest dobry?

Zapytania:

 • Co to znaczy Roas 500 %?
 • Jaki powinien być Roas?
 • Jak obliczyć Roas na podstawie marzy?
 • ROI – Return On Investment – co to jest?

 

Avatar of Konrad Grodecki
About the author

Certyfikowany specjalista Google Ads & Pozycjoner.
Marketingiem internetowym oraz projektami digital zajmuje się od ponad 15 lat. Doświadczenie zawodowe zdobywałem pracując na początku swojej kariery w małych i średnich firmach, a następnie w dużych międzynarodowych korporacjach.
Teraz całą swoją wiedzę, mogę przekazać Tobie w postaci wsparcia Twojej firmy w działaniach internetowych. Pomagam firmom, pomagam Start up’om, dowiedz się, jak mogę pomóc twojej firmie.

Leave a Reply

Najnowsze komentarze